
BONY NA CYFRYZACJĘ – 6.2 PO IR – WSPARCIE MŚP W OBSZARZE CYFRYZACJI
Celem działania 6.2: Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację, real. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 (PO IR) jest zapewnienie wsparcia finansowego dla MŚP na realizację działań mających na celu zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych, w tym na zakup lub licencjonowanie oprogramowania, usług niezbędnych do wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego, oraz w ograniczonym zakresie środków trwałych niezbędnych do wdrożenia cyfryzacji i dostosowania modelu działalności w wyniku pandemii koronawirusa.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie w ramach działania 6.2: Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Preferowane wybrane branże, które szczególnie ucierpiały przez pandemię COVID-19
WAŻNIEJSZE ZASADY ORGANIZACJI I PRZEPROWADZENIA KONKURSU
Instytucją pośredniczącą i organizująca konkurs dla działania 6.2: Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Przewidziana alokacja środków dla konkursu wynosi: 110 mln zł
Dla działania 6.2: Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację przewidziano uproszczone metody rozliczania wydatków:
Wsparcie przyznawane w formie ryczałtu, skalkulowanego przez przedsiębiorcę na podstawie szacunku wydatków do poniesienia w ramach projektu. Rozliczenie projektu nastąpi w formie ryczałtu, bez konieczności weryfikacji dokumentów potwierdzających postęp finansowy projektu, tj. wyłącznie na podstawie dokumentów potwierdzających zrealizowanie przez przedsiębiorcę postępu rzeczowego projektu, w tym osiągnięcie zakładanego celu projektu i jego wskaźników. Przewidywane stosowanie systemu zaliczek.
Rodzaj pomocy i zakres wsparcia dla działania
Wsparcie udzielane w formie pomocy de minimis.
Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowanych: 85%
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu – 60 tys. PLN
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu – 300 tys. PLN
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
rozpoczęcie naboru wniosków: 20 września 2021 r.
zakończenie naboru wniosków: 20 października 2021 r.
Link do dokumentacji konkursowej:
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/wsparcie-msp-w-obszarze-cyfryzacji-bony-na-cyfryzacje#dokumenty
Na jakie typy projektów można uzyskać dotację?
Dofinansowaniu w ramach działania 6.2 POIR podlegają projekty polegające na wprowadzeniu w przedsiębiorstwie innowacji procesowej (nowego lub znacząco ulepszonego procesu w przedsiębiorstwie) poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych. Innowacja w procesie (procesowa) to nowy lub ulepszony proces biznesowy dla jednej lub wielu funkcji biznesowych, który różni się znacząco od dotychczasowych procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który został wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo. Są to innowacje zmieniające sposób realizacji podstawowych funkcji przedsiębiorstwa dotyczących produkcji wyrobów lub świadczenia usług lub funkcji wspierających, takich jak dystrybucja i logistyka, sprzedaż i usługi posprzedażowe, usługi w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych dla przedsiębiorstwa, funkcje administracyjne i zarządcze, usługi inżynieryjne i pokrewne usługi techniczne na rzecz przedsiębiorstwa.
Poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych (wprowadzeniu i wykorzystaniu w przedsiębiorstwie) powinna nastąpić znacząca zmiana procesów w firmie (wprowadzenie nowego procesu lub jego ulepszenie). Jednocześnie nie każdy projekt wykorzystujący technologię cyfrową powodujący zmiany procesów będzie mógł być zakwalifikowany do wsparcia. Taka zmiana powinna wynikać, być uzasadniona koniecznością zmiany sposobu funkcjonowania firmy w warunkach epidemii chorób zakaźnych w szczególności pandemii COVID-19 lub koniecznością wzmocnienia odporności na wypadek wystąpienia kolejnych podobnych kryzysów.
Uwaga! W zakres innowacji procesowych nie zalicza się tworzenia sklepów internetowych.
Projekt powinien spowodować zmianę sposobu działania, procesów przedsiębiorstwa, dotyczących produkcji, świadczenia usług, organizacji lub dodatkowo zmianę produktów przedsiębiorstwa.
Przykładowy projekt powinien dotyczyć opracowania oprogramowania (usługa programistyczna), w której następstwie będzie jego instalacja na linii produkcyjnej wnioskodawcy (integracja z dostępnymi technologiami, systemami wnioskodawcy), która pozwoli np. na zdalne sterowanie produkcją, lub jej usprawnienie powodując zwiększenie mocy produkcyjnych niezbędnych do obsługi zwiększonego realnego zapotrzebowania rynku w okresie epidemii, lub powodującego możliwość produkcji elementów, dotychczas koniecznych do pozyskania z zewnątrz w tym z importu towarów. Innym przykładem projektu kwalifikowanego do wsparcia jest zakup technologii informatycznych (lub ich opracowanie w projekcie) dzięki którym dokonane zostanie usprawnienie lub zmiana sposobu świadczenia dotychczasowych usług/i lub wprowadzenie nowej usługi.
Przykładem rozwiązań niestandardowych mogą być rozwiązania wykorzystujące mechanizmy analizy Big Data lub sztucznej inteligencji i integrujące funkcje księgowe z funkcjami dotyczącymi automatyzacji zarządzania logistyką lub produkcją przedsiębiorstwa.
Do kosztów kwalifikowalnych, w ramach ryczałtu skalkulowanego przez przedsiębiorcę, zalicza się koszty:
1) zakupu usługi doradczej związanej z opracowaniem lub wdrożeniem nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu lub usługi,
2) zakupu usługi doradczej związanej z wdrożeniem innowacji procesowej,
3) nabycia wartości niematerialnych i prawnych, w tym w formie licencji oraz innych praw własności intelektualnej,
4) nabycia albo wytworzenia środków trwałych,
5) zakupu usługi polegającej na opracowaniu dla MŚP planu wdrożenia zmian w przedsiębiorstwie w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji,
6) zakupu usługi doradczej związanej z wdrożeniem planu, o którym mowa w pkt 5,
7) zakupu specjalistycznej usługi szkoleniowej.